Europejskie Stowarzyszenie Producentów Części Motoryzacyjnych (CLEPA) opublikowało swoje priorytety polityczne na kadencję 2024–2029. Celem dokumentu zatytułowanego „Driving Ambition to Action - Priorities for Sustainable and Smart Mobility in the EU” jest wspieranie solidnego dialogu z decydentami. Dialog ten według CLEPA powinien przyczynić się do tego by UE pozostała w czołówce innowacji i konkurencyjności w branży motoryzacyjnej.
W swojej publikacji CLEPA podkreśla potrzebę otwartego technologicznie otoczenia regulacyjnego i konkurencyjnego przemysłu zdolnego do inwestowania w innowacje, produkcję i zatrudnienie w UE. Dokument ma informować i ułatwiać działania polityczne na poziomie UE w ciągu najbliższych pięciu lat, które będą kluczowe dla realizacji tych priorytetów.
Dokument zawiera szczegółowe zalecenia dotyczące przepisów w zakresie transportu drogowego, które powinny:
- zapewnić otwarte technologicznie regulacje dla skutecznej dekarbonizacji transportu drogowego;
- odblokować konkurencyjne i cyfrowe usługi na rzecz przystępnej cenowo mobilności;
- wspierać zrównoważony rozwój w innowacjach motoryzacyjnych;
- zwiększyć odporność i konkurencyjność przemysłu;
- dostosować przepisy dotyczące bezpieczeństwa pojazdów do ery cyfrowej.
Matthias Zink, Dyrektor Generalny Automotive Technologies w firmie Schaeffler i Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Części Motoryzacyjnych CLEPA powiedział: Cyfryzacja i Zielony Ład wprowadziły przemysł motoryzacyjny na bezprecedensowy kurs transformacji. Producenci części z branży motoryzacyjnej dostarczają innowacje, które sprawiają, że transformacja staje się rzeczywistością, odkrywając przy tym na nowo nasze podstawy technologiczne. Należy teraz skupić się na tym, aby dokonująca się przemiana okazała się korzystna dla przemysłu i ludzi, poprzez zapewnienie sprawnego, efektywnego i otwartego technologicznie wdrożenia. Wymaga to ciągłego dialogu i konkretnych działań ze strony decydentów. Producenci części motoryzacyjnych są gotowi wnieść swój wkład.
Benjamin Krieger, Sekretarz Generalny CLEPA, dodał: Branża inwestuje co roku miliardy euro w innowacje. Decydenci muszą zadbać o to, aby UE pozostała konkurencyjna w zakresie industrializacji i skalowania. Musimy nadać priorytet czynnikom umożliwiającym mobilność z wykorzystaniem paliw alternatywnych, zaawansowanym i bezpiecznym usługom cyfrowym oraz skutecznym standardom zrównoważonego rozwoju. Działania polityczne na poziomie UE, w tym odpowiednie instrumenty finansowania i elastyczne ramy regulacyjne, będą miały kluczowe znaczenie, dla osiągnięcia tego celu.
Europa na rozdrożu
Branża motoryzacyjna znajduje się w samym środku największej transformacji w ciągu ostatnich 100 lat. Nowe paliwa, bezprecedensowa konkurencja ze strony dotowanych przez państwo producentów w Chinach, napięcia geopolityczne, digitalizacja transportu to tylko niektóre z czynników wpływających na jedną z głównych gałęzi gospodarki Starego Kontynentu. Europa musi wybrać najlepsze sposoby ożywienia niegdyś kwitnącego przemysłu. Z doniesień medialnych informujących o decyzjach kolejnych firm z branży motoryzacyjnej wyłania się bowiem niepokojący trend rosnącej utraty miejsc pracy i odpływu inwestycji z przemysłu produkującego części motoryzacyjne w krajach UE, podczas gdy inne regiony, w tym Chiny i USA, odnotowują bardziej pozytywne prognozy, a także pokazują determinację polityczną w zwiększaniu ich atrakcyjności inwestycyjnej.
– Te trudne czasy wymagają ponownej kalibracji europejskiej polityki przemysłowej i polityki konkurencyjności. Będzie to w dużej mierze możliwe dzięki utrzymaniu i wdrożeniu praktyk legislacyjnych, które wspierają uczciwy i konkurencyjny rynek, realizując cele UE w zakresie transformacji i wzrostu. Widzimy, że w debacie publicznej ponownie zwraca się uwagę na europejską konkurencyjność. Nadchodzące miesiące pokażą, czy decydenci polityczni wypełnią to abstrakcyjne zobowiązanie i wprowadzą w życie środki je realizujące. CLEPA konsekwentnie opowiada się za polityką kształtującą transformację w sposób wspierający konkurencyjność. Specjalistyczna wiedza jaką dysponuje europejski przemysł motoryzacyjny daje nam wyjątkową możliwość kształtowania tej zmiany w sposób, który jednocześnie zwiększa konkurencyjność i napędza wzrost - komentuje Tomasz Bęben, Prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM), Członek Zarządu CLEPA.
Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) to ponad 250 największych marek przemysłu i rynku części motoryzacyjnych, reprezentujących interesy przemysłu, handlu i usług o wartości blisko 140 mld złotych rocznie tworzących ponad 330 000 miejsc pracy. SDCM należy do największych organizacji europejskich takich jak: CLEPA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Części Motoryzacyjnych) i FIGIEFA (Międzynarodowa Federacja Niezależnych Dystrybutorów Motoryzacyjnych). Więcej informacji na www.sdcm.pl.