Przedstawiciele branży motoryzacyjnej, w tym ubezpieczyciele, firmy oferujące wynajem samochodów oraz producenci części, zaapelowali do Komisji Europejskiej o jak najszybsze podjęcie działań dotyczących przepisów ws. dostępu do danych generowanych przez pojazdy. Brak działań w tym zakresie wpłynie negatywnie na konkurencyjność i innowacyjność szeroko pojętej branży motoryzacyjnej.
Organizacje listy piszą…
Koalicja firm i organizacji, w tym Insurance Europe, Leaseurope, Fédération Internationale de l’Automobile (FIA), Międzynarodowa Federacja Niezależnych Dystrybutorów Części Motoryzacyjnych (FIGIEFA) oraz Europejskie Stowarzyszenie Producentów Części Motoryzacyjnych (CLEPA), skierowała list do Ursuli von der Leyen, w którym podkreśla, że takie przepisy są niezbędne do usunięcia barier dla konkurencyjności i wspierania inwestycji w usługi oparte na danych pokładowych.
Koalicja zwraca uwagę, że mimo wielu obietnic i licznych badań potwierdzających korzyści wynikające z otwarcia rynku danych samochodowych, Komisja Europejska nie przedstawiła jeszcze odpowiedniego projektu legislacyjnego. Pierwotnie oczekiwano, że propozycja zostanie zaprezentowana przed końcem 2023 roku, jednak było to wielokrotnie opóźniane.
Organizacje reprezentujące niezależnych dostawców usług podkreślają, że projekt przepisów jest gotowy. Został już opracowany po szeroko zakrojonych konsultacjach ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Zdobył również pozytywną opinię ze strony różnych organów Unii Europejskiej, w tym Komitetu ds. Przeglądu Regulacyjnego, co czyni go gotowym do wdrożenia.
W liście skierowanym do Ursuli von der Leyen koalicja napisała: „Wzywamy do wprowadzenia już przygotowanego projektu przepisów dotyczącego dostępu do danych, funkcji i zasobów pojazdów w ciągu pierwszych 100 dni urzędowania nowej Komisji. Jesteśmy gotowi współpracować z Panią oraz organami UE, aby wspierać tę kluczową inicjatywę na rzecz konkurencyjności sektora motoryzacyjnego i mobilności w Europie.”
- Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen ogłosiła, że priorytetem w nowej kadencji Komisji pod jej kierownictwem, będzie zachowanie konkurencyjności europejskiej gospodarki. Niezależny rynek motoryzacyjny uważa, że jednym z elementów, który pozwoli ten cel osiągnąć jest uregulowanie reguł dostępu do danych generowanych przez pojazdy. Branża od dawna apeluje o rozwiązania sektorowe w tym zakresie, wskazując, że Akt w sprawie danych jest zbyt ogólny i nie uwzględnia specyfiki branży motoryzacyjnej. Liczymy na to, że apel wystosowany w ostatnim czasie przez 10 organizacji skupiających zasadniczo większość interesariuszy niezależnego sektora motoryzacyjnego, wzywający do uwzględnienia dostępu do danych generowanych przez pojazdy w planie na pierwsze 100 dni działania nowej kadencji Komisji, zostanie wzięty pod uwagę. Zachowanie konkurencyjności branży, która ma silne oddziaływanie na całą europejską gospodarkę, z pewnością przyczyni się do osiągnięcia celu, który postawiła przed sobą Pani Przewodnicząca von der Leyen - mówi Marcin Barankiewicz, Sekretarz Generalny EGEA - Europejskiego Stowarzyszenia Wyposażenia Warsztatów.
Znaczenie nowych przepisów dla innowacji i rynku pracy
Otwarcie dostępu do danych generowanych przez pojazdy jest nie tylko kwestią technologiczną, ale przede wszystkim ekonomiczną. Różne badania, w tym te prowadzone przez Komisję Europejską, wykazały, że odpowiednia regulacja może przyczynić się do stworzenia tysięcy miejsc pracy oraz pobudzenia innowacji w sektorze motoryzacyjnym. Niemieckie Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu również poparło inicjatywę, wzywając do dodatkowych przepisów, które umożliwią wykorzystanie danych pokładowych w nowych rozwiązaniach w zakresie mobilności. W piśmie do Komisji stwierdzono, że nowa regulacja powinna „zapewniać konkurencyjny i neutralny dostęp do danych, jednocześnie chroniąc indywidualne wolności obywatelskie i interesy bezpieczeństwa”.
Ekspert: Dostęp do danych pojazdów to przyszłość rynku motoryzacyjnego
Tomasz Bęben, Prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) i jednocześnie członek Zarządu obydwu organizacji będących sygnatariuszami listu tj. FIGIEFA i CLEPA , skomentował problem: Dostęp do danych generowanych przez pojazdy ma kluczowe znaczenie dla przyszłości sektora motoryzacyjnego. Bez odpowiednich regulacji mniejsze firmy oraz niezależni dostawcy usług mogą zostać wykluczeni z rynku, który będzie zdominowany przez największych graczy – producentów pojazdów. Nowa legislacja nie tylko wyrówna szanse konkurencji, ale również otworzy drogę do innowacji, które mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach, bardziej ekologicznych rozwiązań oraz lepszej obsługi klienta. To kwestia, która wymaga pilnej uwagi, zwłaszcza w kontekście transformacji cyfrowej i zielonej gospodarki, nad którą pracuje Unia Europejska.
Nowa kadencja Komisji Europejskiej ma rozpocząć się w grudniu, a branża motoryzacyjna liczy, że regulacje dotyczące dostępu do danych pojazdów znajdą się wśród jej priorytetów na pierwsze 100 dni urzędowania.
Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) to ponad 250 największych marek przemysłu i rynku części motoryzacyjnych, reprezentujących interesy przemysłu, handlu i usług o wartości blisko 140 mld złotych rocznie tworzących ponad 330 000 miejsc pracy. SDCM należy do największych organizacji europejskich takich jak: CLEPA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Części Motoryzacyjnych) i FIGIEFA (Międzynarodowa Federacja Niezależnych Dystrybutorów Motoryzacyjnych). Więcej informacji na www.sdcm.pl.